www.ridetheearth.org

Yüksek irtifa hastalığı…

Comment are off

altitude-sickness-chart F2.large

Yükseklik hastalığı macera sporlarının artması, gittikçe daha çok kişinin yüksek seviyelerde aktivitelere katılması sonucunda her geçen gün daha fazla karşımıza çıkmakta.
Yükseklik hastalığı 3000 metre üzerindeki yüksekliklerde, deniz seviyesinde yaşayan insanların Hipoksi adı verilen oksijensiz ortam sonucunda olur. Hızlı yükseklik değişimlerinde, Vücudumuz kalp atım hızını, solunum sayısını, arttırarak ilk yanıtını verir.
Mide Barsak ve Kaslarımıza giden kanı azaltarak beynimizi beslemeye öncelik tanır. Bu nedenle çabuk yorulma, halsizlik, kabızlık oluşur.
Oksijen düzeyi yetersiz olmaya devam ederse bu defa plazmanın damar dışına kaçışı başlar. Bu akciğer, beyin ödemine yol açabilir. Bu durum genellikle ikinci günde ortaya çıkarsa da daha önce de oluşabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Yükseklik hastalığı sonucu ölümler genellikle solunum yetersizliği ve Beyin ödemi sonucu gerçekleşmektedir.
Bu dönemde hızlı solunum respiratuar alkaloz denen bir kimyasal değişikliğe yol açtığından ellerde uyuşma, yutma güçlükleri olabilir.
Soğuk şikayetleri ve komplikasyonları arttıracağından üzerinde önemle durulmalıdır.
Vücudumuz oksijen eksikliğine uyum sağlamak amacı ile böbreklerden eritropoetin adı verilen bir hormon salgılayarak daha fazla kan hücresi yapımını uyarır.
Bu damarlarımızın içinde kan yoğunluğunu arttırır özellikle sigara içen kişilerde bu durum damar içinde pıhtı oluşmasına ve felç-kalp krizi gibi sonuçlara yol açabilir.
Yükseklik için uyum sağlamış kişilerin belirli bir süre 5-6 ay gibi dalış yapmaları durumunda riskleri artış göstermektedir.
Bu nedenle dikkatli olunması yükseklik uyumu sonrasında dalış için doktorunuzdan görüş alınması yerinde olur.

Dr. Alp Sirman